Kontak Besonderhede


Faks: 044 691 3179
Tel: 044 691 2247
Sel: 082 563 1747
Epos: hspunt@mweb.co.za
Web: www.pointhighschool.co.za
HOËRSKOOL PUNT
POINT HIGH SCHOOL

STARGANZA 2017

Starganza 2017:
Mr  and  Ms Personality: Duncan Hamilton and Melizza Liebenberg
Mnr. en Me. Fotogenies: Kurt Briesies en Megan Botha


Mr and Ms Starganza 2017:
3de plek: Duncan Hamilton en Chene Sonnekus
2nd place: Alex Nel and Liezl Kruger
Wenners Starganza 2017 is Kurt Briesies en Megan Botha! 

(Foto:  Agter vlnr. Chene Sonnekus, Liezl Kruger, Alex Nel, Duncan Hamilton en Me. Tania Hough
          voor vlnr. Megan Botha en Kurt Briesies) 

 

HARTLOOP ATLETIEKBYEENKOMS

Die jaarlikse Hartloop Atletiekbyeenkoms is op Woensdag, 8 Februarie 2017 in Oudtshoorn gehou.  Hierdie atletiek interskole bestaan uit die volgende skole:

L    Langenhoven Gimnasium
O   Outeniqua 
O   Oudtshoorn
P    Punt

Our athletes did very well and received the following medals:
16 x Gold
32 x Silver
21 x Bronze

Ons atlete het ook 7 nuwe rekords aangeteken.

HSP se sangspan was puik en het tot op die laaste minuut hul ding gedoen.
Thank you to our cheerleaders - you were excellent! 

HOERSKOOL PUNT OPEDAG 2017 OPEN DAY POINT HIGH SCHOOL

HOERSKOOL PUNT OPEDAG 2017 POINT HIGH SCHOOL OPEN DAY

Graad 7 ouer u word hiermee vriendelik uitgenooi na ons jaarlikse OPEDAG op Woensdag 22 Februarie 2017 om 18:00
Grade 7 parent you are hereby invited to our annual OPEN DAY on Wednesday 22 Februarie 2017 at 18:00

LAERSKOOL BESOEKE 2017 VISIT TO PRIMARY SCHOOLS

Hoerskool Punt besoek op Dinsdag 14 Februarie 2017 die plaaslike laerskole om ons skool aan u graad 7 leerder bekend te stel.
Point High School will visit the local primary schools ons Tuesday 14 February 2017 to introduce our school to your grade 7 learner.

PARENTS IT IS VERY IMPORTANT FOR YOU TO ATTEND THIS INFORMATION EVENING BEFORE DECIDING ON A HIGH SCHOOL.  DIT IS DIE GELEENTHEID WAT U AS OUER HET OM TE SIEN WAT HOERSKOOL PUNT U KIND BIED.

TAKE AN INFORMED DECISION 
NEEM N INGELIGTE BESLUIT 

MATRIEKUITSLAE 2016 MATRIC RESULTS

HSP presteer as die nommer 1 skool in die volgende vakke (Eden en Sentrale Karoo Streek)

Ekonomie
Geografie
Toerisme
Verbruikerstudies
Visuele Kuns 

MATRIEK 2016

Catharina Jacobs behaal n algehele 4de plek in die provinsie vir Afrikaans Eerste Addisionele Taal.  Sy is ook die nr 1 graad 12 leerder by Punt met n gemiddeld van 92,3% wat 7 A simbole insluit.

MATRIEK 2016

Wilri Terblance behaal n algehelde 4de plek in die provinsie vir Toerisme.

INTERHUIS ATLETIEKBYEENKOMS

PHS se Interhuis Atletiekbyeenkoms is vanjaar, met Romans Pizza as hoofborg, op Vrydag 20 Januarie aangebied. Daar was goeie deelname en die kompetisie baie sterk.  Daar is 17 rekords op die dag aangeteken.

Die groenspan het die dag oorheers deur met die beker vir gees sowel as algehele wenner van die dag weg te stap.

Junior Victrix Ludorum is Elne Conradie met 1976 punte in 3 items
Junior Victor Ludorum is Christiaan Welgemoed met 1778 punte in 3 items
Senior Victrix Ludorum is Marianca Feldtmann met 2308 punte in 3 items
Senior Victor Ludorum is Joshua Hermanus met 2034 punte in 3 items. 

Skoolfooie 2017 / School fees 2017

BELANGRIK / IMPORTANT:

 

Die nuutste skoolfooie vir 2017 is vasgestel. Besoek ons skoolfooie onder Admin skakel of kontak gerus die finansies kantoor.

 

The newest school fees for 2017 is loaded on our website. Please visit school fees under the Admin link or contact the financial office for more info.

Eerste krieketspan boul tweede groot naam om!

Die afgelope naweek het Punt se Eerste krieketspan teen Oakdale van Riversdal kragte gemeet. Punt het eerste gekolf en teen 'n baie sterk boul aanval bloed gesweet om 75 lopies in 24 beurte bymekaar te maak. Ons boulers was reg vir aksie en het Oakdale verwoes met puik boulwerk van Alex Nel wat 4 paaltjies, Darryn Fry wat 3 en JD Bester wat 2 laat spat het! Oakdale kon net 62 lopies aanteken! Geluk manne!!! Trots op julle!

PUNT se Eerste krieketspan laat Kwaggas stof byt

Die afgelope naweek het SWD se skole krieketseisoen afgeskop met PUNT wat kragte moes meet teen Outeniqua se Eerste krieketspan. Punt wen die loot en besluit om eerste te kolf. Uitstekende kolfwerk en baie geduld laat Darryn Fry en ST Schoeman toe om n eerste vernootskap van 80 lopies aan te teken. Van daar het elke kolwer sy deel bygedra met nuweling Reece Taljaard wat uitblink met n vinnge 21 lopies. Punt teken 192/8 in 50 beurte aan.

JD Bester en Marco Coetzee wat beide spog met n lopie tempo van onder 2 per beurt het die Kwaggas vasgepen agter die paaltjies. Dit saam met puik veldwerk was net te veel vir die manne van George en die paaltjies het al hoe vinniger begin val. Outeniqua teken 111/10 aan.

PUNT WEN MET 81 lopies! Baie geluk manne! Trots op julle!

Point exceed in the Global Travel and Tourism Competition

 

Every year, the GTTP is running a Research Competition for Tourism learners in South African High Schools.

The purpose of the competition is to provide learners the opportunity to conduct research on a topic determined by the GTTP directors from all participating countries, write a case study and present their topic to fellow learners and teachers from 11 other GTTP countries.

All high schools in South Africa offering Tourism can research the topic and enter the competition. Each GTTP member country selects a winner of the GTTP Research Award.

The theme for 2016 was "Heritage Tourism"

Melizza Liebenberg en Alexandra Combrinck het besluit om deel te neem aan die kompetisie en het navorsing gedoen oor die Diasmuseum en die Diasfees. Hulle opskrif was: "Europe meets Africa"

Hulle het tweede in Suid-Afrika gekom en daarmee ‘n vakansie binne Suid-Afrika gewen. Die trofee en sertifikate is in Bloemfontein tydens die openingseremonie van die Nasionale Toerisme Loopbaan Ekspo aan hulle oorhandig deur die Minister van Onderwys van die Vrystaat Mnr. Tate Makgoe.

 

 (Foto - aangeheg.)

Photo:

Melizza Liebenberg; Alexandra Combrinck; Me M Bester; with Mr Tat Magoe and other dignitaries

 

 

Eskom Ekspo vir Jong Wetenskaplikes

 

Hoërskool Punt het drie projekte gehad wat die Eden Karoo Streek op die Eskom Ekspo se Internasionale Science Fair in Johannesburg verteenwoordig het. Die drie projekte het weereens baie goed presteer, veral as daar onthou word dat dit die top 500 projekte van regoor die land, sowel as Botswana, Kenia, Swaziland, Mosambiek en Meksiko was wat daar deelgeneem het.

Aphelele Tyutula (Gr. 10) did research on how to get more reliable witnesses after a crime was committed. She received a silver medal.

Aidan Olsen (Gr. 11) did an engineering project and invented a Baited Underwater System. His system was tested by White Sharks Africa here in our Bay. He received a silver medal, an excellent award in the engineering category.

Gerné van Zyl (Gr. 11) het navorsing gedoen oor hoe tieners hul koeldrank kan toets teen "Spiking" wanneer hulle in die openbaar kuier. Sy verwerf een van slegs 52 goue  medaljes, asook ‘n beurs van Stellenbosch Universiteit. Gerné word ook gekies as finalis om moontlik haar projek oorsee te gaan uitstal by een van die Wetenskaplike Ekspo's in Amerika, Europa of Taiwan.

We want to encourage you to enter the Expo 2017 regional competition for the Eden Karoo Region on your school's calendar - it will be on Friday 11 August 2017 at Point High School Mossel Bay. There are 25 categories in which grades 7 to 12 learners can enter their research projects - see the attached document. The larger the number of learners who do research projects at your school, the higher the overall quality and the greater the variety you will have to select from to enter for Expo.  Learners can participate individually or in pairs for expo, but experience has taught us that individual projects stand a better chance of being selected for international participation.

Contact Marinei Bester mk2bester@gmail.com with your questions or requests. We can assure you that many schools can testify that their participation in Expo boosted their learners' interest in and enthusiasm for science and technology!

 

(Foto's aangeheg)

 

 

ESKOM SCIENCE EXPO 2016

The Eskom Science Expo was a huge success this year. There were 55 projects and 40 judges came to evaluate them. Three of our learners were chosen to compete at the International Science Fair in Boksburg later this year.

Aiden Olsen recieved a gold medal for the building of a Baited remoted underwater video station. Gerné van Zyl also received a gold medal for her project on drink spiking and Aphelele Tyutula received a silver medal for her project on making a reliable witness.

 

Eskom Science Expo


Aiden Olsen

Gerné van Zyl

Aphelele Tyutula

NETBAL PRESTEER BY SA KAMPIOENSKAPPE

Hoërskool Punt se O/16 A Netbalspan het die afgelope week die Weskaap verteenwoordig by die Suid-Afrikaanse Netbalskampioenskappe.

 

Die dogters het hulle 1ste wedstryd 11-11 gelykop gespeel teen Waterkloof. Daarna het hulel puik gespeel en oorwinnings teen Framesby (20-4), Uppington (19-11), Durbanville (14-13) en Paarl Gim (13-11) het hulle deurgesien na die Semi-Finale rondtes. Hier het hulle weer vir Waterkloof getrek. Net soos in hulle eerste wedstryd het die wedstryd ook gelykop geeindig. Na ekstra tyd en sudden death het Waterkloof die wedstryd 19-18 gewen.

DANKIE MOSSELBAAI MALL

Hoërskool Punt is vanjaar bevoorreg om een borg te hê wat vanjaar al die Eerstespanne se speelklere en Sweetpakbaadjies borg, nl Mosselbaai Mall Heiderand. Hiermee bedank die skool se afrigters en leerders vir Mev Jo Aan Victor, bemarkingsbestuurder van Mosselbaai Mall Heiderand.

Voor vlnr: K SINKFONTEIN (hokkie), M Melvill (hokkie), J Fry (rugby), R van Eyk(rugby), C Hoffeldt (netbal), Mev L Van Wyk (hokkie seuns afrigter)

Middel vlnr: J Victor (Mosselbaai Mall HEIDERAND bemarkingsbestuurder), Mev L Pelser(meisies hokkie afrigter), D James (hokkie), W Pietersen (hokkie), L Burger (netbal)

Agter vlnr: Mnr K Bester (skoolhoof), Mnr A Swiegers (1ste rugbyafrigter), Mej K Van den Berg (1ste netbalafrigter), Mnr M Pelser(1ste rugbyafrigter)

MINOLTA BORG RUGBY VIR 14DE JAAR

Hier oorhandig Mnr Johan Rabe van Konica Minolta die Eerste Rugbyspan se  Bloutruie  aan die Kaptein Reghard van Eyk en Mnr Bester(Skoolhoof) en Mnr Pelser( Afrigter).Hoërskool Punt bedank Minolta vir hulle volgehoue borgskap die laaste 14 jaar.

OEFENTYE - PRACTISE TIMES

HOCKEY - HOKKIE
RUGBY
ATLETIEK - ATHLETICS
KRIEKET - CRICKET

Wedstryde - Matches

Interskole
OAKDALE
DANIEL PIENAAR
HS HERMANUS
PW Botha

PUNT 0/16A trap OUTENIQUA 0/16A

Baie baie geluk aan die 0/16A rugby span wat die afgelope naweek Hoërskool Outeniqua se 0/16A span in 'n taai wedstryd 19-17 geklop het.

Ons is baie trots op julle en die pragtige uitslag!

 

Karnaval

STARGANZA 2016

The annual Point High School Starganza took place at the Mossel Bay Town Hall last night.

The finalists gave their very best to convince the judges who this year's Starganza winner should be but at the end there could only be one winner.

Here are the winners:
• Miss Starganza: Anri du Toit
• Mr Starganza: RJ Dames
• 1st Princess: Kayla Wagenaar
• 1st Prince: Louis Hough
• Runner up princess: Carryn Jacobs
• Runner up prince: Henko de Waal

Congratulations!

SKOOL*SCHOOL COMMUNICATOR

Die Skool Communicator kan van die volgende skakel afgelaai word:

The School Communicator can be downloaded from the following link:

http://www.school-communicator.com/download.php

0/18 Wes-Kaap skaakspan tweede beste in SA

Bianca Combrinck het gedurende die vakansie vanaf 10 Julie tot 14 Julie  deelgeneem aan die" SA Provincial Team School Chess Championship" wat in Durban plaasgevind het. Hulle het 9 rondtes gespeel waarvan Bianca 6 gewen het. Daar was 62 onder 18 meisies wat deelgeneem het en Bianca het 12 geëindig na 9 rondtes. Die Wes Kaap 0/18 span het tweede geeindig met n silver madalje. 

Bianca is uitgenooi om aan die 2016 African Youth Chess Championship te gaan deelneem wat in Port Elzabeth gaan wees.